BIP nie dla wszystkich - przestarzałe systemy BIP w polskich gminach
Problem jest globalny
W dobie szybkiego rozwoju technologicznego wiele polskich gmin nadal korzysta z przestarzałych serwisów BIP.
Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) jest platformą internetową mającą na celu zapewnienie łatwego dostępu do informacji publicznej dla każdego obywatela. Jak się jednak okazuje, gminy bardzo często korzystają z serwisów, które są zbudowane z wykorzystaniem przestarzałych technologii, przez co nie są przystosowane do nowoczesnych standardów użytkowania, a zwłaszcza do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
Jednym z głównych problemów jest wspomniany brak responsywności. Serwisy BIP zaprojektowane przy użyciu starych technologii nie dostosowują się do różnych rozmiarów ekranów, co sprawia, że korzystanie z nich na smartfonach czy tabletach staje się uciążliwe. Ogranicza to dostęp do informacji dla mieszkańców, którzy coraz częściej do przeglądania serwisów internetowych używają urządzeń mobilnych, a nie komputera.
Kolejną kwestią jest nieintuicyjna obsługa serwisu. Użytkownicy często mają problem z odnalezieniem poszukiwanych informacji. Brak czytelnego układu i ograniczone funkcje wyszukiwania sprawiają, że zdobycie potrzebnych informacji staje się czasochłonne i frustrujące.
Kolejnym aspektem jest kwestia bezpieczeństwa. Przestarzałe technologie, na których bazują niektóre serwisy BIP, mogą być bardziej podatne na ataki hakerów i inne zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Regularne aktualizacje zawierające poprawki bezpieczeństwa są kluczowe w celu uniknięcia ataków, a starsze serwisy ze względu na swoje ograniczenia często nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie.
Jak w tych aspektach wypada gmina Łabiszyn?
Gmina Łabiszyn niestety należy do tej części gmin, w których Biuletyn Informacji Publicznej lata świetności ma już dawno za sobą. Zbyt mała, niemal nieczytelna czcionka, brak dostosowania do urządzeń mobilnych, utrudniony dostęp do funkcji dla osób z niepełnosprawnościami - to tylko część wad, jakie można wytknąć temu serwisowi.
Funkcje dostępności dla osób słabowidzących są złożone czcionką tak małego rozmiaru, że nawet człowiek mający w pełni zdrowy wzrok może mieć problem z ich odczytaniem.
Uruchomienie opcji powiększenia tekstu działa tylko częściowo. Czcionka w centralnej części ekranu zostaje nieznacznie powiększona, jednak wszystkie poboczne opcje w menu pozostają bez zmian.
Czas na zmiany
Gminy powinny się zastanowić, czy obecne czasy - czasy cyfryzacji, gdzie większość spraw człowiek jest w stanie załatwić przez internet, to nie najwyższa pora, aby skorzystać z nowych, bezpiecznych i przede wszystkim dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami rozwiązań i zmodernizować jeden z najważniejszych systemów internetowych w gminie.
Przestarzałe serwisy BIP to bariera w dostępie do informacji publicznej. Podjęcie kroków w kierunku wejścia w nowoczesność to nie tylko konieczność, ale także inwestycja w lepszą komunikację i zaufanie lokalnej społeczności.