Kryzys demokracji w gminie Łabiszyn
W gminie Łabiszyn narasta konflikt dotyczący praw mieszkańców do uczestnictwa w życiu publicznym swojej gminy
Problem odmowy zabierania głosu przez obywateli okazuje się nie pojedynczym przypadkiem, a powtarzającym się wzorcem będącym źródłem rosnącej frustracji wśród mieszkańców oraz organizacji społecznej Stowarzyszenie Uczciwa Gmina, które dąży do zapewnienia większej transparentności i otwartości w działaniach rady.
Ostatnia sesja rady
Ostatnia sesja rady miejskiej, podczas której Krzysztof Panek ze Stowarzyszenia Uczciwa Gmina został pozbawiony możliwości wypowiedzenia się na temat działalności rady, jest tylko najnowszym przykładem braku otwartości władz Łabiszyna na głosy swoich obywateli. Pełniący obowiązki przewodniczącego rady Ryszard Lisiewski, wraz z pozostałymi radnymi, jednogłośnie zdecydowali o odebraniu głosu mieszkańcom, powołując się na paragrafy statutu gminy, które według Stowarzyszenia Uczciwa Gmina mogą być niezgodne z Konstytucją RP.
Protokoły głosowań z poprzednich sesji, podczas których odmówiono zabrania głosu przez mieszkańców:
- Głosowanie 28.12.2023
- Głosowanie 06.12.2023 głosowanie 1
- Głosowanie 06.12.2023 głosowanie 2
- Głosowanie 25.10.2023 głosowanie 1
- Głosowanie 25.10.2023 głosowanie 2
- Głosowanie 25.10.2023 głosowanie 3
- Głosowanie 19.04.2023
Działania niezgodne z Konstytucją?
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jasno stanowi, że obywatele mają prawo do udziału w życiu publicznym, a ograniczanie tego prawa, zwłaszcza w kontekście działalności organów samorządu terytorialnego, budzi poważne obawy. Artykuł 61 Konstytucji gwarantuje prawo do uzyskiwania informacji o działalności władz oraz uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych, co powinno obejmować możliwość wyrażania opinii przez mieszkańców.
Stałe uniemożliwianie mieszkańcom Łabiszyna zabierania głosu na sesjach rady miejskiej rzuca cień na proces demokratyczny w gminie, podważając zaufanie do lokalnych instytucji samorządowych. Taka praktyka wydaje się sprzeczna z Konstytucją, podkreślającą znaczenie otwartości i uczestnictwa obywatelskiego w sprawach publicznych. Nieustający konflikt w tej kwestii stawia pytanie o odpowiedzialność i zobowiązania władz wobec swoich obywateli.